Jak zacząć naukę języka obcego? Początki nauki…

jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego – to pytanie często pojawia się w wiadomościach, które od Was otrzymuję. Na czym się skupić na początku nauki? Jak zrobić szybki postęp? Co na początku pomaga, a co przeszkadza? Kiedy uczyć się wymowy i z jakich materiałów korzystać? Zrobimy tak: przeprowadzę Cię dziś krok po kroku przez mój system rozpoczynania nauki nowego języka. Jeśli coś Ci się spodoba – przetestuj to na sobie. Jeśli nie – zastanów się, czy aby na pewno w tym, co piszę nie ma niczego, co możesz zaczerpnąć dla siebie. Zaczynamy!

1. Dowiedz się o nowym języku najwięcej jak to tylko możliwe

A zatem – jak zacząć naukę języka obcego? Jeszcze zanim to zrobisz… warto się o nim dowiedzieć czegoś więcej. To jak z randkowaniem. Zazwyczaj przed pierwszym spotkaniem z potencjalną miłością życia dowiadujemy się o niej czegoś więcej. Wypytujemy znajomych, sprawdzamy zainteresowania w profilu na Facebooku. Chcemy wiedzieć jakie tematy warto poruszyć, a co może okazać się problematyczne.

Oczywiście – rzucenie się od razu na głęboką wodę ma też swoje plusy, dlatego punkt pierwszy nie jest obowiązkowy. Możesz od razu zacząć się uczyć, jednak jestem tu od tego, by przedstawić Ci mój punkt widzenia i moją odpowiedź na pytanie: “jak zacząć naukę języka obcego”.

A ja robię tak:

  • czytam o nowym języku co tylko mogę na Wikipedii,
  • znajduję artykuły o danym języku (portal Językowa Siłka lub blogi dotyczące konkretnych języków).
  • oglądam na YT filmy o języku (np. na kanale Langfocus),

To wszystko pozwala mi poczuć wstępnie klimat języka, zobaczyć jak jest on zbudowany, jaki jest jego system, jakie struktury. Dowiaduję się jakie są przykładowe słowa, z jakich języków można spotkać zapożyczenia, opis podstaw wymowy oraz systemu pisma.

Poznaję też historię języka, a także to jak wpływa na niego konkretny krąg kulturowy, religia, polityka. Ponadto takie flirtowanie pozwala mi na uchylenie drzwi do nowego świata i sprawdzenie co mnie czeka po drugiej stronie. Dowiaduję się zarówno co będzie ekscytujące w całej tej przygodzie, jak i dowiem się co zabrać ze sobą w tę językową podróż, by nie dać się zbyt mocno zaskoczyć. Bo, że nowy język zaskoczy mnie nie raz – to akurat jest bardziej niż pewne.

Jak zacząć się uczyć języka obcego?
Jak zacząć naukę języka obcego? Moja rada? Przed pierwszą randką z nowym językiem, dowiedz się o nim czegoś więcej.

2. Jak zacząć naukę języka obcego? Od wymowy!

I wcale nie chodzi o to, byś brzmiał jak królowa. Nie chodzi tu o akcent – każdy ma swój akcent i jest to naturalne oraz wręcz urocze. Chodzi o wymowę, czyli o poprawne posługiwanie się dźwiękami języka, że tak powiem. Bez tej umiejętności możemy po prostu… mieć problem ze zrozumieniem i byciem zrozumianym.

Sposobów na naukę wymowy jest naprawdę mnóstwo. Bardzo przydatne są lekcje na YT, możemy też umówić się z kimś w ramach wymiany językowej i poprosić, by przećwiczył z nami wymowę. Możemy nagrywać to, jak wypowiadamy dane słowa i porównywać je z tym jak brzmią rodzimi użytkownicy języka np. na platformie forvo.com.

Kiedy zaczynasz się uczyć wymowy nowego języka… może Ci się wydawać, że momentami brzmisz nienaturalnie, czy wręcz głupio. Ważne, by porównać brzmienie swoich wypowiedzi do wypowiedzi nejtiwów, gdyż bardzo często to, co początkującym wydaje się głupio brzmiącym przesadzaniem… jest dokładnie tym o co chodzi.

Oczywiście proces nauki wymowy na tym się nie kończy i nie chodzi o to, by spędzić na jej nauce cały pierwszy miesiąc. Można to zrobić w dwa dni, ale warto od wymowy zacząć i starać się – szczególnie na początku nauki – mocno na niej skupiać. Niezwykle istotne (szczególnie w takich językach jak francuski czy angielski) jest nauczyć się jak brzmią konkretne kombinacje głosek, bo bardzo często język pisany bardzo mocno różni się od języka mówionego. Wyczuleni na te różnice nie będziemy zaskoczeni, kiedy szwedzkie…

…okaże się po prostu… Göteborgiem.

(źródło pliku audio: forvo.com)

3. Jak zacząć naukę języka obcego? Ucz się słownictwa i zanurz się w języku (pasywnie oraz aktywnie)

Uff, wreszcie możemy przejść do prawdziwej nauki! Takiego prawdziwego językowego maratonu. Moim zdaniem na samym początku nauki języka, kluczowe są dwa elementy:

  • nauka około 1000 podstawowych słów i zwrotów
  • całkowite zanurzenie w języku – aktywne oraz pasywne

Dlaczego akurat 1000 słów? To czysto symboliczna liczba, ale mniej więcej taki zasób słownictwa powinien Ci pozwolić porozumiewać się w miarę swobodnie w podstawowych sytuacjach. Ważne jest, by nauczyć się naprawdę najważniejszych słów. Często popełnianym błędem jest nauka słów kategoriami, bez większej refleksji. Kończy się to tak, że kategoria owoce już za nami, ale nie mieliśmy jeszcze słów związanych z rodziną. I nagle okazuje się, że wiemy jak powiedzieć „marakuja” lub „brzoskwinia”… ale słowo “dziadek” dopiero przed nami. Nauka kategoriami jest w porządku, ale nie uczmy się jednocześnie wszystkich słów z danej kategorii. Na początek wybierzmy te najważniejsze.

Skąd możemy wiedzieć jakie słowa są najważniejsze? Jeśli uczymy się z dobrym podręcznikiem lub dobrą aplikacją, wszystko przyjdzie naturalne, gdyż twórcy zadbali o to, byśmy słownictwo z różnych zagadnień poznawali stopniowo. Jeśli uczymy się w inny sposób, wówczas przyda nam się stworzona przez kogoś innego lista. Taką listę 625 najważniejszych słów (tych najbardziej podstawowych, występujących w niemal wszystkich kulturach) przygotował Gabriel Wyner z bloga Fluent Forever. Jeśli do języka jakiego się uczysz dostępne są fiszki wydawnictwa Cztery Głowy, warto z nich skorzystać, gdyż fiszki na poziomie 1 (1040 kartoników) to naprawdę fantastycznie wyselekcjonowane tysiąc najważniejszych słów. Wiem, bo sam z tymi właśnie fiszkami zbudowałem swój fundament słownictwa w nauce hiszpańskiego.

Więcej o tym jak się uczyć słówek przeczytasz w moim obszernym artykule na łamach portalu Językowa Siłka —> KLIK

Równolegle z nauką słówek, zanurz się w języku. Co przez to rozumiem? Po prostu stwórz sobie takie warunki, by Twój kontakt z nowym językiem był jak najczęstszy i jak najbardziej naturalny. Zmień język w telefonie na ten, którego się uczysz, słuchaj podcastów i radia, zaobserwuj rodzimych użytkowników języka w social mediach, staraj się oglądać seriale, bajki dla dzieci, czytać proste teksty.

Ale – nawet na samym początku nauki – nie zapominaj o aktywnym zanurzaniu się w języku! Jeśli tylko masz taką możliwość i poznałeś już podstawowe słownictwo, mów do siebie w nowym języku. Pisz proste zdania, rób notatki i staraj się używać nowego języka w praktyce. Kiedy poczujesz się gotowy możesz zacząć rozmawiać z kimś w ramach wymiany językowej (np. poprzez apkę Tandem). Najpierw przez czat, potem przez video. Niech pierwsze rozmowy trwają nawet i 5 minut, ale naprawdę warto!

Pamiętaj: nie nauczysz się MÓWIĆ w języku słuchając, czytając i przerabiając podręcznik. MÓWIĆ możesz nauczyć się tylko poprzez komunikację w języku obcym! Nie ma innego rozwiązania. Dlatego właśnie warto tę barierę w mówieniu zburzyć… jeszcze zanim na dobre ona powstanie. Uprzedź po prostu swojego rozmówcę, że jesteś na naprawdę baaardzo początkującym poziomie, a z pewnością spotkasz się z cierpliwością, wyrozumiałością i uśmiechem. 😉

Więcej o tym czym jest całkowite zanurzenie —> KLIK 

Nie wiesz jak zacząć naukę języka obcego? W sekcji PREZENTY znajdziesz przydatne materiały w postaci ebooków na temat sztuki planowania w samodzielnej nauce oraz całkowitego zanurzenia w praktyce.

jak zacząć naukę języka obcego?
Nie wiesz jak zacząć naukę języka obcego? Masz ochotę na 41 stron darmowej lektury o planowaniu w samodzielnej nauce? Kliknij w okładkę!

4. Jak zacząć naukę języka obcego? Przetestuj i dobierz odpowiednie materiały

Ten punkt w zasadzie, chronologicznie powinien znaleźć się nieco wcześniej, ale tak umieszczony lepiej wpasowuje się w artykuł. Jeszcze jedna rzecz zanim siądziesz do prawdziwej nauki (lub równolegle z nią), zwróć szczególną uwagę na dobór materiałów. Nie bierz pierwszej z brzegu książki dla samouków i nie rozpoczynaj nauki na hurra. Do niektórych języków (ot, choćby grecki) wydaje się, że materiałów praktycznie nie ma. A jak się okazuje… jest ich aż nadto i muszę je poddawać selekcji, by nie wpaść w pułapkę posiadania pięknej półki z 20 książkami, z której nie przydaje mi się ani jedna.

Zastanów się – jakich materiałów naprawdę potrzebujesz. Nie ma po co wydawać kilkuset złotych na materiały, których treść będzie się pokrywać. Na samym początku nauki wystarczy Ci dobra aplikacja, książka dla samouków lub fiszki. Albo mądra kombinacja kilku źródeł. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że jeśli skupiamy się w jednym momencie na nauce z więcej niż 2/3 źródeł to powoduje to więcej szkody niż pożytku. Nie widać progresu, a nauka jest bardziej rozlazła.

Przy doborze materiałów pamiętaj, że większość dobrych źródeł online jest darmowa lub przynajmniej możesz je wypróbować za darmo (np. na 7 dni), a także i w przypadku pozycji fizycznych możesz obejrzeć książkę w księgarni. W sklepach internetowych zaś mamy zazwyczaj wgląd do spisu treści i przykładowych stron lub przykładowych fiszek. Zawsze możesz też poprosić o radę członków grupy Językowa Siłka w odpowiednim miejscu w grupie na FB.

Jak zacząć naukę języka obcego – moi faworyci

W moim wypadku najlepiej na samym początku nauki sprawdzały się fiszki lub aplikacje. Do tego zawsze dorzucam całkowite zanurzenie. Uważam, że książki dla samouków są fantastycznym rozwiązaniem, ale lubię je wprowadzać wtedy, kiedy podstawowe słownictwo jest już opanowane i zaczynają się pierwsze, bardziej skomplikowane schody (np. gramatyczne), czyli w okolicach poziomu B1.

Przy wyborze fiszek lub aplikacji warto pamiętać o systemie powtórek. Skoro skupiamy się na nauce słownictwa, nie mamy prawa oczekiwać, że wszystkie słowa zapamiętamy już za pierwszym razem. Nawet jeśli skorzystamy z najlepszych mnemotechnik tego świata. Dlatego szczególnie ważne jest, by aplikacje lub fiszki posiadały sensowny system powtórek.

Jeśli chodzi o fiszki, z mojego doświadczenia najlepiej sprawdzają się te od fiszki.pl (wydawnictwo Cztery Głowy). Powód jest jeden i nazywa się Memobox, czyli fizyczne odzwierciedlenie SRS (system maksymalizujący zapamiętywanie nowego materiału). W fiszkach innych wydawnictw nie mamy takiego pudełka z przegródkami (tak było przynajmniej niedawno – jeśli coś się zmieniło, dajcie znać w komentarzach) co skazuje nas na naukę z fiszek bez szczególnego systemu.

A za pudełkiem Memobox stoi naprawdę dużo naukowych faktów (wiem co mówię, uczę się tego na studiach) i to po prostu działa, co sprawdziłem na sobie między innymi przy nauce hiszpańskiego. Czy to oznacza, że te fiszki są idealne? Nie są – brakuje im choćby ilustracji. Te na szczęście możemy dorysować sami, tak samo jak możemy też stworzyć swoje przykłady odnoszące się do naszych emocji i doświadczeń. O tym jak zrobić taki „tuning” fiszek napiszę kiedyś w oddzielnym artykule. Możemy też… zakupić fiszki innego wydawnictwa i uczyć się z nich w Memoboxie albo kupić fiszki „in blanco” i stworzyć swoje własne fiszki.

Dla tych, którzy dużo się przemieszczają lub po prostu są mocno interaktywni i nie chcą mieć przy sobie fizycznych fiszek, oczywiście polecam aplikacje.

Moja ulubiona apka to Babbel, na dalszych miejscach znajdują się odpowiednio Memrise, Mondly, Duolingo oraz Drops. Niestety w Babbel ani w Memrise nie ma kursu greckiego. Oddzielnym tematem jest aplikacja Anki, w której możemy tworzyć własne kursy słownictwa z fiszkami, ale sama apka nie dostarcza nam gotowych kursów. Niemniej tworzenie swoich materiałów to temat na inny, równie obszerny tekst. Jeśli chodzi o system powtórek to najlepsze w tym względzie są Babbel, Anki oraz Memrise. Więcej o aplikacjach do nauki języka znajdziesz w moim filmie na kanale YT!

Jeszcze jedno ostrzeżenie: nie wpadnij w pułapkę wyścigu w nauce słów. Nasza pamięć ma po prostu tak, że wymaga powtórek i przypominania sobie materiału, wydobywania go z pamięci. Nie da się nauczyć wszystkich słów jednego dnia. Dlatego właśnie nie warto w aplikacjach i fiszkach brnąć do przodu na wyścigi. Nie tędy droga! Oczywiście kolejne dawki dopaminy, jakie wydzielają się w naszym mózgu przy każdej kolejnej odhaczonej lekcji są bardzo kuszące, ale kontrolujmy się i dbajmy również o powtórki. Bez tego bardzo łatwo wpaść w pułapkę i zapominać większość przerobionych słów!

jak zacząć naukę języka obcego
Stos podręczników ładnie wygląda na zdjęciach, ale więcej materiałów do nauki wcale nie sprawi, że będziemy uczyć się lepiej. Jak zacząć naukę języka obcego? Od wyboru odpowiednich materiałów.

5. I nade wszystko – bądź cierpliwy!

Wszystko o czym napisałem powyżej powinno wystarczyć by w czasie kilku miesięcy przebrnąć przez poziomy A w nauce nowego języka i móc przejść na poziomy B. Ale pamiętaj! Nauka języka jest jak wędrówka na szczyt góry – wędrówka niezwykła, pełna wzlotów i pięknych chwil, ale też upadków, stresu, braku czasu na naukę.

Dlatego w trudnych chwilach wykaż się cierpliwością! Te rzeczy, które naprawdę warto w życiu zrobić, wymagają naszego czasu, cierpliwości i wytrwałości. Gdyby nauka języka mogła trwać miesiąc, to każdy znałby 10 języków obcych. Nauka nowego języka, a co za tym idzie nowe życiowe możliwości to misja na wiele miesięcy, często na lata. Dlatego nie można oczekiwać, że cała ta droga to będzie cud, miód, orzeszki i drinki z palemką.

Może być całkiem szybko, może być w tym dużo frajdy, ale będą też chwile złości, smutku, rezygnacji. Nie ma drogi na skróty. A odwaga w tym wszystkim polega na tym, by mimo tych przeciwności codziennie iść do przodu. I nie ścigać się z innymi. Ścigać się ze swoimi własnymi granicami.

Wiele odwagi Ci życzę!

Patryk


Skoro jesteś aż tu, to znaczy, że artykuł naprawdę Cię wciągnął! Dziękuję! Mam nadzieję, że wiesz już jak zacząć naukę języka obcego. A może chcesz bym pomógł Ci osobiście wystartować z kopyta? Specjalnie po to przygotowałem kurs o prostej nazwie “STARTER”, składający się z pakietu 5 sesji Treningu Językowego ze mną, w którym pomogę Ci:

  • dobrać materiały do nauki
  • pokażę jak się uczyć słówek
  • pomogę Ci zanurzyć się w języku
  • nauczę Cię jak planować naukę i jak się motywować
  • będę jak rodzic, który spakuje kanapki na tę podróż, da mapę, kompas i jeszcze nauczy się tym wszystkim posługiwać 😉

Jeśli taka oferta brzmi dla Ciebie interesująco i chcesz poznać szczegóły, odezwij się do mnie na maila: patryk@jezykowasilka.pl lub napisz do mnie prywatną wiadomość na Facebooku!

Całą moją ofertę znajdziesz NA TEJ STRONIE!

Koniecznie daj znać w komentarzu jak Ty zaczynasz naukę nowego języka i jakie masz rady dla innych swoją naukę rozpoczynających!